bovebben
bovebben
bovebben
bovebben

Hírlevél - 2020. március

fejlc
 
Ügyfélszolgálatunkhoz egyre több kérdés érkezik azzal kapcsolatosan, hogy hogyan lehet a programból átadni az ÁNYK-nak az áfa bevallás adatait. Hosszas telefonbeszélgetések, időt rabló „távoktatás” helyett szeretnénk segítséget nyújtani a jelen Hírlevelünkkel. A levél tartalmazza a téma dokumentációs leírását, amely természetesen a Főkönyvi dokumentáció (on-line HELP) megfelelő mellékletében is megtalálható.
 
A leírás, dokumentáció első pillanatra sok, bonyolult lépéseket tartalmaz. (Sajnos bonyolult feladatra csak bonyolult leírást lehet adni.) De látható, hogy tulajdonképpen a tartós adatbeállításokat, törzsadatokat és a működést meghatározó paramétereket egyszer kell jól beállítani. Ennek eredménye lesz az egyszerű, gyors, emberi közreműködést alig igénylő munkavégzés. Az emberi közreműködés elsősorban az ellenőrzéshez szükséges. A főkönyvi könyveléssel történő ellenőrzés feltétlen szükséges.
 
Tartalomjegyzék:
 
  1. Áfa bevallás összesítő készítése és átadás ÁNYK programnak és M lapok
  2. Levonható és le nem vonható áfa könyvelése és átadása az ÁNYK programnak
 
1. Áfa bevallás összesítő készítése és átadás ÁNYK programnak és M lapok-készlet program fejlesztése


MegaOra program által kitöltött ÁFA bevallás átadása az ÁNYK programnak:
A következő beállítások elvégzése után a program elkészíti az FA9 paramétereknél megadott időszaknak megfelelő ÁFA bevallást:

FA104 ÁFA-árbevétel mód, törzs bevitele:
Az ÁFA bevallás elkészítéséhez az áfa kódokhoz, meg kell adni az Áfa bevallás sorát és oszlopát, amennyiben egy áfa kód több sort és oszlopot is érint (esetleg tájékoztató adatként meg kell adni), akkor az áfa bevallás1 és 2 sora és oszlopa is kitölthető.
 
 

 
FA9 Paraméterek beállítása:
A bevallás elkészítéséhez az alábbi paramétereket kell beállítani:
paraméter átállítás menete:
F9 menüpont
Főkönyv
Működési paraméterek
1238 paraméter: érték megadással ki kell választani a jogszabályban meghatározott értékhatárt.
A tételes ÁFA bevallás helyes elkészítéséhez, az Áfa törvénynek megfelelő értékhatárra  1238 paramétert (100.000 Ft-ra 2018.07.01-től) átállítani. 2020.07.01-től pedig 0-ra kell állítani.
1145 paraméter: rendezettségi azonosító 24 pozíciós kezelése, igenre kell állítani, ebben az esetben a rendezettségi azonosítóhoz maximum 24 karakter írható be. Ebből az utolsó 12 karakter a rendezettségi azonosító mezőbe az összes beírt karakter pedig az azonosító ügyfél mezőbe kerül letárolásra.
1180 paraméter: bizonylat szám bekérés lehet numerikus és alfanumerikus, miután nagyon sok bejövő számlánál találkozhatunk betűvel és számmal egyaránt, ezért célszerű az alfanumerikus beviteli módot választani, ebben az esetben betűt és számot és egyéb írásjeleket is elfogad a program a rögzítésnél.
1223 paraméter: az áfa bevallásban szereplő bizonylat azonosító, itt választható bizonylatszám, rendezettségi azonosító illetve azonosító ügyfélnél. Természetesen az azonosító ügyfélnél lekérdezés akkor opció, ha fenti beállítások megtörténtek és így kerültek rögzítésre tételek.
 

 
A fenti beállításokat egyszer kell elvégezni, s amíg nem változik pl. az ÁFA bevallás sora és oszlop addig nem kell hozzá nyúlni.
 
Beállítások elvégzése utáni teendők:
FA63151 Beállítások adatainak kigyűjtése menüpontot kell elindítani, amennyiben a kigyűjtés után még történik könyvelés, illetve változtatás a programban a kigyűjtést újra el készíteni.
 
 
FA63152 Bevallás adatainak kiírása, itt lekérhetjük többek között képernyőre illetve kinyomtathatjuk, a bevallás összesített adatait (A lap) vagy a bevallás részletező adatait. A bevallás részletező adatai között megtaláljuk azokat a tételeket melyeket az M lapokon kell jelenteni.
 
 
FA63153 Bevallás adatainak átadása XML menüponttal készíthetjük el, azt az XML file-t amit az ÁNYK programba be tudunk olvastatni.

 
 
A menüpont lefutatása után a program kiírja, hogy hol található a beolvasásra kész XML file.
  
ÁNYK program megnyitása után XML állomány megnyitása szerkesztésre, a program által megadott útvonal alapján meg kell keresnünk a behívandó file-t. Itt beállíthatjuk, hogy részletesen lássuk a dátumot és időpontot, vagy úgy választhatjuk ki, hogy pl. a legfelső tételnél látszik, ez egy 1965 nyomtatvány, utolsó két szám a hónapot jelöli.
 
 
Megnyitás után, az ÁNYK program Áfa bevallás nyomtatványba beolvasásra kerül az XML állomány.
A program kitölti az áfa bevallást, de a felhasználónak minden esetben le kell azt ellenőriznie. Mert előfordul, hogy a fent leírt beállításokat nem végezte el teljes körűen, vagy olyan új gazdasági esemény került könyvelésre melyhez a beállítások nem lettek elvégezve. Illetve nem a jogszabálynak megfelelő értékhatár van beállítva a paramétereknél.
 
Áfa bevallás M lapjainak helyes kitöltéséhez a következő módon kell a rögzítéseket elvégezni:
A terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő adózónak, amennyiben a számlában feltüntetett adó összege eléri vagy meghaladja a jogszabályban előírt értékhatárt és adólevonási jogot érvényesített részben vagy a teljes összegre, a beérkező számlák tekintetében változatlanul a 65M-02-es és a 65M-02-K lapokat kell kitöltenie.
Amennyiben az Áfa bevallást az FA63153 menüpont segítségével készítjük el, az ÁFA bevallás 65M-02-K lap helyes kitöltéséhez a könyvelésben az alábbiak szerint kell eljárni.
1, Beérkező számla teljes értékben történő stornírozása, rögzített tétel stornóra felhozásával.
 

 
 
2, A helyesbítő, jóváíró illetve stornó beérkező számlák, könyvelését FA3A menüpontban, lehetőség szerint 100 sorszámmal kezdődő napló használatával. Annak érdekében, hogy az áfa bevalláson az M-02K nyomtatvány helyesen kerüljön kitöltésre a tétel rögzítésekor bizonylat beállításoknál a számla típusának megfelelő bizonylat jelet kell kiválasztani. 
 
 
A program által kitöltött áfa bevallás ellenőrzéséhez a FA6311 listát ajánljuk. A program által kitöltött 65 bevallás M 02-02K lapjainak ellenőrzéséhez FA63154 listát javasoljuk használni. Az FA63154 listán a tételek a rögzítésnek megfelelően jelennek meg, azaz a normál beérkező számlák BNN megjelöléssel a stornó számlák BSN megjelöléssel stb.. Illetve ellenőrzésre alkalmas az FA612 Áfa feldolgozási idő beállításával lekért főkönyvi karton összevetése az FA63154 listával.
A levonható és le nem vonható áfa nyilvántartásához szükséges beállítások leírása a HELP/Főkönyv H pontjában részletesen ismertetésre került.
 
Tekintettel, arra, hogy 2020.07.01-től egyre több partnertől befogadott számláról kell adatot szolgáltatni javasoljuk, hogy az FA111 Ügyfél (partner)törzs bevitele, módosítása menüpontban régebben felvitt partnerek adószámát, illetve adóalanyiságát vizsgálják felül. Javítás menete részletesen ismertetve a FA111 menüpontnál.
 
2. Levonható és le nem vonható áfa könyvelése és átadása az ÁNYK programnak


Ismertetjük a beérkező normál számlák – tehát nem pénzforgalmi és nem fordított Áfás tételek – levonható, és nem levonható tételeinek szerepeltetését a bevallásban milyen kód konvenciók és eljárásokkal vezérelhetjük. A feladat és a megoldás megoldása kiinduló ismerete az Áfa törvény előírásai. A 10. számú melléklet a 2007. évi CXXVII. törvényhez 

Összesítő jelentés
1. Az adóalany termék beszerzése, szolgáltatás igénybevétele esetén azon számlákról, amelyekben az áthárított adó összege a 100 000 forintot eléri vagy meghaladja, arról az adó megállapítási időszakról teljesítendő bevallásban, amelyben az ügylet teljesítését vagy az előleg megfizetését tanúsító számla alapján adólevonási jogot gyakorol, számlánként nyilatkozni köteles:
a) a terméket értékesítő, szolgáltatást nyújtó adóalany - ideértve az Eva. hatálya alá tartozó személyt, szervezetet is - adószámának, csoportos adóalanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyéről,
b) a nevére szóló számlában feltüntetett adóalapról és áthárított adó összegről, a számla sorszámáról, valamint
c) a számlában a 169. § g) pontja szerint feltüntetett időpontról, ennek hiányában a számla kibocsátásának keltéről.
Fentiek alapján abban a beszámolási időszakban, amelyben adó levonási jogot gyakorol az adózó olyan beérkező számlára, melynek áfa tartalma a 100.000 Ft-ot eléri vagy meghaladja, részleges levonhatóság esetén az ÁFA bevallás 65A lapján a levonásba helyezett összeget és annak alapját kell beírni, azonban a 65M lapon a számla teljes áfa alapját és áfa összegét kell megjeleníteni.
Tipikus példája a gépkocsi javítást tartalmazó beérkező számla, melyben általában 50% mértékben levonható és 50% nem levonható az áfa tartalom a következő módon kell bevinni a programba, ahhoz, hogy a 65A (01-02 lapján) valamint a 65A (05 lapján) és a 65M lap is helyesen kerüljön kitöltésre abban az esetben, ha az XML átadása a programból történik.
Ebben a ismertetőben csak az előzetes ÁFA-ra vonatkozó beállításokat emeljük ki.
Amennyiben szeretnénk, hogy az adott programunk a jogszabálynak megfelelően gyűjtse ki számunkra az áfa bevalláshoz szükséges adatokat, nagyon fontos, hogy az alábbiak szerinti előzetesen felszámított és levonható adó alap és az áfa kódoknál az adóbevallás sorának és oszlopának kitöltöttnek kell lennie. A programból csak ebben az esetben nyerhetők ki az elvárásnak megfelelő adatok.
A le nem vonható áfa nyilvántartására is áfa kód párokat kell létre hozni, az áfa pároknak 40 feletti áfa-árbev mód kódoknak kell lenniük.
FA104 menüpontban az előzetesen felszámított levonható ÁFA pároknál a bevallás sora és oszlopa kötelezően kitöltendő és meg kell adni az ÁFA Főkönyvi számot is. Levonható előzetesen felszámított ÁFA esetében ez a főkönyvi szám csak a számlatükörben ÁFA típusúnak megadott főkönyvi szám lehet.
 

 
FA104 kitöltése előzetesen felszámított le nem vonható áfa esetén szintén létre kell hozni egy áfa párt, ebben az esetben a főkönyvi számla száma nem lehet áfa számla valamint az áfa bevallás sora és oszlopa nem tölthető ki.
 
 
Beérkező számla rögzítése FA3A menüpontban:
 

 
 
A fentiek szerint könyvelt tétel az FA63152 listában az alábbiak szerint jelenik meg:

 
 
 

 
Amennyiben az áfa bevallást az FA6311 listából kívánjuk kitölteni, ott természetesen mint eddig is, ÁFA kódonként fel vannak sorolva a tételek, a visszaigénylés és befizetés kimutatásánál a program csak a levonható, illetve fizetendő áfa kódokat veszi figyelembe.
 
 
Az ismertetett beállítások elvégzése után az FA6313 Egysoros áfa listán csak a fizetendő és az előzetes ÁFA levonható része szerepel, azaz csak az, amit Áfa bevallásba be kell írni.