bovebben
bovebben
bovebben
bovebben

Hírlevél - 2020. december

fejlc
 
Tartalom
 
1. NAV XML 3.0. fejlesztés és a bevezetés határidő módosítása  
2. NAV XML adatok automatikus könyvelése 3.



1. NAV XML 3.0. fejlesztés és a bevezetés határidő módosítása

 
2021. január 1-től hatályos jogszabály változások alapján az Áfa törvény szerint szinte valamennyi kimenő számla az online adatszolgáltatás kötelezettségi körébe fog tartozni. Beleértve a belföldi adóalanyok és magánszemélyek felé, valamint a közösségi és export ügyletekről kiállított számlákat is. (Kivétel: azon termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, melynek teljesítési helye a Közösség másik tagállama, és amely termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás tekintetében az adóalany adófizetési kötelezettségének az Art. távolról is nyújtható szolgáltatásokat nyújtó adózókra vonatkozó különös szabályai szerint tesz eleget.)

Ez a jogszabályi változás azt is jelenti, hogy az adatszolgáltatáshoz kapcsolódóan a NAV Online számla rendszerén belül – XML 3.0. néven - új verzió kerül bevezetésre jövő év elejétől.

A NAV honlapján 2020.10.01 óta elérhető a fejlesztéshez szükséges technikai leírás, amely mentén folyamatosan dolgozunk azon, hogy 2021.01.01-től a MegaORA Számla program is alkalmas legyen az új verzió szerinti adatszolgáltatásra. A világjárvány körülmények miatt azonban jelen pillanatban úgy tűnik, nem tudjuk garantálni, hogy január 1-től elérhető lesz a programunkban a legújabb 3.0-ás verzióval történő adatszolgáltatás.

A Pénzügyminisztérium 2020. szeptember 07-én megjelent nyilatkozata szerint, valamint írásos kérdésünkre adott NAV állásfoglalás és a NAV honlapján közzétett információk alapján 2021. március 31-ig türelmi időszakot kapnak az adózók az új verzió bevezetésére. Lásd:

https://nav.gov.hu/nav/ado/afa/Online_Szamla__Marciu20201216.html?query=%22online+sz%C3%A1mla%22

A türelmi időszak alatt a jelenleg is érvényben lévő 2.0-ás verzió szerint is elfogadott lesz az adatszolgáltatás. E 2.0. verzióval azonban csak a belföldi adóalanyok közötti ügyletekről kiállított számlákat lehet automatikusan jelenteni. (Amennyiben a türelmi időszak alatt is szeretnének azokról a számlákról is adatot szolgáltatni, amit csak a 3.0-ás verzióval lehet, akkor azt egyelőre kézi bevitellel tudják megtenni a NAV Online Számla rendszer felületén.)
Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy az átmeneti időszak a lehető legrövidebb ideig tartson és mielőbb a 3.0-ás verzió szerint történhessen meg az adatszolgáltatás. Előreláthatólag január közepén már teljes körűen végzünk az ehhez kapcsolódó összes fejlesztéssel.

A felhasználóknak is vannak feladatai a 3.0. programok használatba vételéhez. Olyan adatokkal kell bővíteni a feldolgozást, amelyeket csak az egyes felhasználók tudnak megadni a számlák készítéséhez, Áfa adat szolgáltatáshoz. (Az alábbi adatok előkészítő bevitele már elvégezhető, az adatszolgáltató program érzékeli melyik – 2.0 vagy 3.0. – adatszolgáltatás történik, és ennek megfelelően használja az alábbi adatokat.) December 14-én az alábbi programváltozásokról küldtünk ügyfeleinknek kör email-t, előkészítve, segítve az átállásra való felkészülést. Ennek tartalma itt is olvasható:
 
A változások miatt az alábbi, kimenő számlákat érintő törzsadatokban kellett módosításokat végezni.

 
AS/AK/AR 112 Áfa-árbevétel módosító törzs
Valamennyi 0 és 39-es kód közé eső adómentes, áfa hatályon kívüli, ill. az áfa tv. 11, 14. és 17. § alá tartozó értékesítési ügylet áfa kódja új minősítést kell, hogy kapjon. Erre a már ismert, de most kibővített Áfa trv. hatálya legördülő mezőben (képen pirossal jelölve) találják meg azokat a lehetőségeket, amelyeket a NAV 2021. január 1-től fog elfogadni a 3.0-ás verzióval történő adatszolgáltatásban. Az Áfa trv. hatálya mezőben való választás után a Mentesség oka mező automatikusan töltésre kerül. Az áfa tv. 11 és 14.§ alá tartozó ügyletek esetén nem 0-39 közé eső kódot, hanem egy 40 – feletti kódpár adó kódjához kell hozzárendelni a megfelelő minősítést a listából.

Kérjük, hogy nézzék át az áfa törzset és végezzék el ezeket a beállításokat.



 
Az eddig használt alábbi, Mentes az adó alól,  valamint az Áfa trv. hatáláyán kívüli jelölések 2021.január 1-től  a 3.0-ás verzióval már nem lesznek használhatóak!




 

Az új jelölések már most is használhatóak a 2.0-ás verzió szerint is. Ezek az alábbiakban láthatóak. Az xml fájlba pedig az itt megjelent szövegekhez tartozó, a NAV által meghatározott betűkódok fognak megjelenni.







AS/AK/AR 114 Partnertörzs
 
Szintén 2021. janáur 1-től kötelezően új adatszolgáltatási elem lesz, és ezért jelölnünk kell, hogy egy adott számlán a partner adóalany, magánszemély, vagy esetleg egyik sem – pl.: alapítvány, gazdasági tevékenységet nem folytató társasház, egyesület, kizárólag közhatalmi tevékenységet végző testület. Ennek okán került be a Partnertörzsbe a Magánszemély mező. Az Adóalany mezővel összhangban vagy az egyik Igen, vagy a másik, a kettő egyszerre nem lehet. Viszont mindkettő állása lehet egyszerre Nem. Kérjük, hogy vizsgálják át a partnertörzset ennek vonatkozásában és tegyék meg a szükséges beállításokat. A háttérben mi már beállítottuk felhasználóinknál az Adóalany=Igen esetén, hogy akkor ott a Magánszemély=Nem, ezzel további teendőjük nincs. Viszont ha se nem adóalany, se nem magánszemély egy partnerük, annak beállítását információ hiányában mi nem, csak Önök tudják megtenni.





 AS/AK/AR 123 Termékbesorolás
Az online adatszolgáltatás alól mentesülő néhány eset kezelésére ebben a menüpontban létrehoztunk egy új jelölési lehetőségként a Távolról végezhető mezőt. Ezekre a szolgáltatásokra létre kell hozni egy külön besorolást, amiben itt lehet jelölni, hogy ezek majd kimaradjanak az adatszolgáltatás alól.
Ide tartozik azon termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, melynek teljesítési helye a Közösség másik tagállama, és amely termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás tekintetében az adóalany adófizetési kötelezettségének az Art. távolról is nyújtható szolgáltatásokat nyújtó adózókra vonatkozó különös szabályai szerint tesz eleget.




 
Ezen felül az MA42 Működési paramétereknél az Anyag és áruforgalom modulnál a 10040 HÉA kötelezettség mezőt I (Igen)-re kell állítani. Ebben az esetben, a magánszemélyek felé kiállított közösségi számlák, amennyiben távolról nyújtható szolgáltatást tartalmaznak, nem fognak az online adatszolgáltatásba bekerülni.





2. NAV XML adatok automatikus könyvelése 3.
 
 
Amint a korábbi Hírlevelekben már volt róla szó, készül a Megastar könyvelő programokhoz (MegaORA, MegApex) a NAV XML adatokból automatikus könyvelési feladást készítő program. Ez a lehetőség a könyvelő programoknál fontos szempont lesz, mivel a könyvelői munkánál igen jelentős, megtakarítást eredményezhet. Az adatrögzítési munkában akár 60 – 80 százalék a várható idő megtakarítás, de az emberi közreműködés a jogszabályok alapján történő minősítés, a megfelelő kontírozás kiválasztása és az ellenőrzés az emberi feladat marad. Összességében 25 – 40 százalékos munka megtakarítás várható a használatával.
 
De a fenti előnyök csak a számszerűsíthető előnyök. Nem számszerűsíthető előny a jogszabályok szerinti, „folyamatosan revízió képes” ügyviteli munkavégzés. Ez csak a NAV nyilvántartással „összekapcsolt” könyvelési, pénzügyi és Áfa elszámolási munkavégzéssel biztosítható. Egyrészt a NAV online számla állományból képzett könyvelési adatokkal, másrészt a folyamatos egyezőséget biztosító ellenőrzéssel. 
 
A korábbi tájékoztatóban nagyvonalúan vázolva voltak a könyvelési adatképző program lehetőségei, működése. Az eddig már elkészült és működésben vizsgált programok 3.0 verzióra történő átállítása hátráltatja a (próba) használatra történő bevezetést. A 3.0. adatstruktúrára történő átállítás jelentős változásokat igényel. Vannak olyan lehetőségei a 3.0. adatstruktúrának amelyek használata első pillanatban fontos, hasznos, de utána gondolva a lehetőségnek, még nem érett a helyzet ezek használatára. Például az XML-ben a Könyvelési kontírozási adatok számára biztosított adatok lehetősége. A saját kimenő számlák kontírozására használható ez a lehetőség, de a különböző ügyfelektől bejövő számláknál jelenleg nincs egységes használati séma. De a lehetőség már megvan.
 
Amint az XML 3.0. bevezetési problémákról szóló előző ismertető, a NAV által is megerősíti, hogy a 3.0. változat bevezetése csak 2021.04.01.-től kötelező. Mivel az automatikus kontírozást segítő program szorosa kötődik a 3.0. lehetőségeihez, ezért csak a 3.0. használatba vétele utáni tudunk foglalkozni a tételképzési program próbára történő kiadásával. És már itt meg kell említeni egy fontos szempontot. A kontírozás annyira szerteágazó, sokféle szempontot érvényesítő munkafolyamat, hogy „végleges megoldása” szinte lehetetlen feladat. Ezért a program kiadása után, a működés megismerése és a használat tapasztalatai alapján feltétlen várjuk a felhasználói tapasztalatokat, igényeket és jobbító javaslatokat. Azaz kérjük és várjuk majd ügyfeleink közreműködését a programok tovább fejlesztéséhez.