bovebben
bovebben
bovebben
bovebben

Hírlevél - 2013. május

Archívum

fejlc

Áfa törvényváltozás - programtapasztalatok

Talán a legfontosabb, hogy még mindig van olyan számviteli dolgozó, akinek nem világos, hogy a pénzforgalmi elszámolású ÁFA nem csak az ezt választó vállalkozásnál jelent feladatot, hanem az ilyen vállalkozás minden ügyfelének – gyakorlatilag mindenkinek. A pénzforgalmi ÁFA-s bizonylatok feldolgozása minden fogadó vállalkozásnál a megfelelő eljárást igényeli. Ez az eljárás pedig más, mint a korábbi, a normál teljesítmény szemléletű elszámolás. (Lásd részletesen a Főkönyvi dokumentáció C. mellékletben. Az egyik, vagy 25 éve ügyfél felhasználó, saját kis módszert dolgozott ki a rendelet előírásainak kezelésére. Miután munkatársunk felhívta a figyelmet az általunk javasolt ügyviteli sémára és az azt segítő program automatizmusra, ezt megismerve, bosszankodva jelentette ki, „vagy 100 órát pazaroltam el, feleslegesen.”)

 

 

Tapasztalat, hogy a felhasználók még bizonytalanok az ÁFA törvény értelmezésében: például, ha a számla kelte 2012. december, de a teljesítés dátum 2013. január, akkor ezt a 2012. évi vagy a 2013. évi előírások szerint kell kezelni? A válasz az, hogy az ÁFA időszak határozza meg, a tétel ÁFA szempontjából hova tartozik. Tehát ÁFA szempontjából a 2013. évi előírás szerint kell kezelni. Itt probléma lehet, ha a bizonylat rögzítése még a programok módosítása előtt megtörtént. A számviteli adatok teljes ellenőrzés menülépés (FA69) tartalmazza ennek a szituációnak ellenőrzését és javítását. Az ellenőrzést futtatva a korábbi adatok kiegészítésre kerülnek az új programműködéshez szükséges adatokkal.

 

 

 

Bizonytalanságot okoz, hogy fordított ÁFA-s tételek lehetnek-e pénzforgalmi elszámolásúak? A törvény főbb értelmezési kérdések közé tartozik, hogy a fordított ÁFA-s tételek – még ha pénzforgalmi ÁFA-t alkalmazó partnertől kibocsátott számla alapján keletkeznek – akkor sem lehetnek pénzforgalmi elszámolásúak.

 

 

 

Bizonytalanság van az előlegek, illetve azok utólagos elszámolása esetén. Az adott és kapott előlegről kibocsátott számla alapján nem keletkezik folyószámlás tétel, csak az ÁFA tartalmat kell könyvelni (fizetendő vagy levonható ÁFA). Előleget is tartalmazó végszámla esetén a végszámla ÁFA tartalmának és az előleg ÁFA visszaforgatásának egy bizonylatban kell szerepelnie, mert ellenkező esetben a 2 mFt feletti ÁFA kimutatás igényét, ennek a szempontnak kezelését nem tudjuk megoldható.(Külön bizonylat esetén, honnan tudja a program, hogy itt összetartozó dologról van szó.)

 

 

 

Folyamatosan kell tudatosítanunk, hogy a folyószámlás tételek esetében a rendezettségi azonosító a korábbi pénzügyi rendezettség figyelése, a pénzügy nyomon követés mellett új tartalmat kapott. A pénzforgalmi elszámolású tételek esetében ugyanis a pénzügyi kiegyenlítés alapján keletkeznek az ÁFA tételek. Ezért, ha egy számlához kapcsolódó pénzügyi tétel rendezettségi azonosítóját módosítani szükséges, (amit korábban egyszerűen lehetett elvégezni, most), a tételt ismételten hozzá kell kapcsolni a számlához (vagy egy másikhoz). De utómunkálatok szükségesek akkor is, ha olyan számla rendezettségi azonosítóját módosítjuk, amely alapján már ÁFA-t érvényesítettünk. Tehát a pénzforgalmi ÁFA-s tételek módosítása különös gondosságot igényel.

 

 

Az ÁFA tételek rögzítése mellett a bevallás elkészítése is megújult az új, megnövekedett követelményeknek megfelelően. Ahhoz, hogy a bevallás elkészíthető legyen, gondos előkészítő munka, és pontos tételrögzítés szükséges. Azokban az esetekben, amikor a bevallás előkészítése teljes körűen megtörtént, impozánsan – könnyen, gyorsan - sikerül a bevallás készítése. Voltak ugyan olyan esetek, hiányos jelzésű tételek, amelyeket utólagos kisebb kiigazítással kellett a bevallás számára elérhetővé tenni. Ilyen eseteket okozott pl. az olyan tételrögzítés, amely még a teljes programváltozás előtt történt, és nem tartalmazta az Áfa kigyűjtéshez szükséges jelzőket – segítségünkkel az említett FA69 futtatása pótolta a hiányzó jelzőket. Így a jövőben az ilyen problémák már nem fordulnak elő.

 

 

 

A bevallás készítésnél tapasztalat még, hogy ha hiányos volt az előkészítés, az ÁFA kódok mellé nem került be az az információ, hogy a bevallás melyik sorába – oszlopába tartozik a kódon összegyűjtött érték -, akkor is a bevallás program sokat segít, hiszen ettől függetlenül kigyűjti a nagy értékű (2 millió Ft ÁFA értéket elérő, meghaladó) számlákat, a partner adatokat a bevallás igényeinek megfelelően. A Felhasználókra az ellenőrzés, egyeztetés és javítás felelősségteljes munkája marad.

 

 

 

Összességében elmondható, a felhasználók többségénél komolyabb nehézség nélkül sikerült az első havi, illetve negyedévi bevallást elkészíteni.


ORACLE 11G áttérés

 

A Megastar igyekszik lépést tartani a fejlődéssel. Az Oracle aktuális verziója a 11g, amely mint általában az új verziók, jobb, gyorsabb, mint a korábbi. A MegaORA programok jelenleg a 10g adatbázis verzió alatt futnak. Az Oracle verziókövetés folyamatos munkát jelent munkatársainknak.

 

Újabb kis lépés előre: az ORACLE programok futtatási környezete egy verzióval magasabb osztályba lép. A felhasználók kisebb körénél kísérleti jelleggel, már a 11g programjaival dolgoznak. Ezt a Felhasználók szempontjából akár észre sem kellene venni (bár az indítóikon kicsit megváltozott, ezért az informatikus kolléga részéről szükséges minimális egyszeri beállítás a Felhasználóknál). Ami viszont nagyon örömteli, hogy ebben a környezetben futtatva a programfutási sebessége stabilabb - nincsenek nagy belassulások -, minimalizálódott a leszakadások előfordulása, és a listázások is gyorsabbak. Amennyiben ezek a tapasztalatok még további néhány vállalkozó szellemű Felhasználónál megerősítést nyernek, akkor az elkövetkező hetekben átállítást mindenkire nézve véglegesítjük.

 

Csoportos adószám

 

A permanens törvényváltozások sűrűjében nem tűnt fel, hogy a csoportos adóalanyiság választása esetén az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 8. §-ában foglalt szabályokat kell figyelembe venni Előírás, hogy mind a kimenő számlán, mind az ÁFA adó bevallásbanfel kell tüntetni a Csoportos Adóigazgatási azonosítót (mivel az ilyennel rendelkező ügyfelek adó bevallása nem a saját, hanem a csoport adószámán, összesítve történik.) Ez nem tűnt fel, mivel ügyfeleinknek nem volt ilyen partnerük, illetve az eseti előfordulást korrigálták egyszerű kézi beírással.

Új dolog: a kimenő számlákon, amennyiben annak adótartalma eléri vagy meghaladja a 2 000 000Ft-ot, fel kell tüntetni az adósszám mellett a csoportazonosítót is, amennyiben az létezik. Ügyfeleink körében megjelent ez az igény. Ezért fejlesztést hajtottunk végre. Az ügyfeleinknél kezelt partner törzsben a jövőben megadható – mint külön adat – a csoportos adó igazgatási szám, amely mind a kimenő számlákon, mind a az ÁFA adó bevallásbanmegjelenik. Jelenleg –ismereteink szerint, – nincs olyan ügyfelünk, amely önmaga lenne ilyen csoport részese. De! A MegaORA partner törzs a saját ügyfél adatok esetén már most is lehetővé teszi a csoportos adószám megadási lehetőséget. Amennyiben több ügyfelünk is ilyen csoporthoz tartozik és ezek összesített bevallására szükség lesz, akkor megfelelő fejlesztéssel megoldhatjuk ennek az igénynek a kielégítését.

 

Kisadózó vállalkozások nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettsége

 

Kisadózó vállalkozások - KATA alanyok – számára a 2012.évi CXLVII. törvény nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő. Továbbá ezen vállalkozások ügyfeleinek, akik befogadják a kisadózó vállalkozások számláit, ezek számára is speciális adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a törvény. Az alábbiakban áttekintjük, a MegaORA programok milyen új lehetőséggel segítik ezt az ügyviteli tevékenységet.

Bevétel nyilvántartása

A törvény 12.§ (1-3) bekezdése alapján a kisadózó vállalkozás bevételi nyilvántartást vezet, amelyben a bevétel megszerzésének dátuma sorrendjében folyamatosan, ellenőrizhető módon nyilvántart és rögzít minden olyan adatot, amely adókötelezettsége teljesítéséhez és a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges. A bevételi nyilvántartás legalább a következő adatokat tartalmazza:

- sorszám

- a bizonylat sorszáma

- a bevétel összege

- a bevétel megszerzésének időpontja

A Megastar kft MegaORA programja a „Főkönyvi könyvelés” modulba bevitt, könyvelt adatokra az FA61_K menü pontjában biztosítja a fenti nyilvántartási kötelezettséget, tételes kiírással, tárgyéven belüli összegzéssel.

Nyilatkozat és adatszolgáltatás

A törvény 11.§ (1-5) bekezdés alapján a kisadózó vállalkozás az adóévet követő év február 25.-ig a NAV által rendszeresített papíralapú, vagy elektronikus úton benyújtott nyomtatványon (13KATA) nyilatkozik az adóévben megszerzett bevételéről. Ha a bevétel éves szinten a 6 millió Ft-ot meghaladta, a meghaladó rész után 40%-os adót kell bevallani és megfizetni.

Ha a kisadózó vállalkozás bevétele egyazon adóalanytól a naptári évben az 1 millió Ft-ot meghaladta, annak nevéről, címéről, a megszerzett bevétel összegéről ugyancsak a 13KATA nyomtatványon kell adatot szolgáltatni.

A Megastar kft MegaORA programja a „Főkönyvi könyvelés” modulba bevitt, könyvelt adatokból az FA61_K1 menü pontjában lekérhető lista segítséget nyújt a nyilatkozat és a bevallás, illetve az adatszolgáltatás elkészítéséhez.

Adatszolgáltatási kötelezettség a kisadózó vállalkozás részére juttatott összegről

A törvény 13.§ paragrafus alapján a kisadózó vállalkozás ügyfelét adatszolgáltatási kötelezettség terheli, ha az ügyfél kisadózó vállalkozó a naptári éven belül több mint 1 millió Ft bevételt szerez ugyanazon gazdálkodótól. Az üzleti partner a tárgyévet követő év január hónapra vonatkozó, az Art.31.§. (2) bekezdése szerinti bevallásában tesz eleget a kisadózó vállalkozás nevéről, címéről, adószámáról, a naptári évben a kisadózó vállalkozás részére juttatott összegről, valamint arról, hogy termékértékesítés, vagy szolgáltatásnyújtás történt a kisadózó részéről. A szolgáltatásnyújtás kimutatása esetén szükséges kimutatni a szolgáltatás TESZOR számát, - akkor, ha annak a költségnek, ráfordításnak, kiadásnak az együttes összege a kisadózó vállalkozásnak juttatott ellenérték következtében merült fel és a naptári évben meghaladta az 1 millió Ft-ot.

A kisadózó számláinak bevitele során a szolgáltatás tényét a Főkönyvi adatbevitel képernyőn kell rögzíteni, és a bizonylathoz tétel soronként meg kell adni a kisadózó bizonylata alapján a TESZOR kódszámot.

A Megastar kft MegaORA programja a „Főkönyvi könyvelés” FA61_2menü pontjába lekérhető listaad segítséget az év végi adat szolgáltatáshoz a kisadozóktól kapott bizonylatokból történő adatszolgáltatás elkészítéséhez, a tárgyévet követő év január hónapra vonatkozó, az Art.31.§. (2) bekezdése szerinti bevallás elkészítéséhez.

 



2013. május 20.

 


 

facebook_hirlevel

Facebook